• 03-6138218
  •     הצטרפו אלינו ב
סיגמא בית השקעות

לפגישה אישית חינם
וללא כל התחייבות
שם        
טלפון        
דוא"ל        

 

סקירה שבועית 17.9-22.9

23/09/2013 חזרה >>
22.09.2013

 

סיכום שבועי לשוק ההון 17.09.13 – 21.09.13

אג"ח ממשלתי

שוק אגרות החוב הישראלי יושפע השבוע לטובה מדבריו המרגיעים של נגיד הבנק האמריקאי, ברננקי, שדחה את מועד תחילת צמצום תוכנית התמריצים. הפרשנות בשווקים מהווה את ההיפך מהגישה שרווחה בחודשים האחרונים מאז שהחל החשש לסיומה של התוכנית והתשואות על אגרות החוב האמריקאיות עלו מ 1.6% ונגעו ב 3%. לאור ההבהרות של הנגיד, את סוף השבוע האחרון של חג הסוכות סיימה אותה איגרת בתשואה של 2.73% המהווה תיקון של יותר מאחוז במחירה.

במקביל השוק מגלם עלייה בציפיות, שממלאת מקום נגיד בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג, תפחית את הריבית פעם נוספת ב 0.25% ל 1%. אולי כמתנת פרידה לשוק ההון הישראלי.

לאור הנתונים החיוביים לשוק אגרות החוב, הן מחו"ל והן בישראל חל שיפור בשווקי אגרות החוב והתשואות החלו לרדת.  מדד אגרות החוב הממשלתיות הצמודות עלה השבוע ב 0.18%, ומדדי אגרות החוב השקליות בריבית קבועה ובריבית משתנה עלו ב-0.28% וב-0.04% בהתאמה.

השוק בארה"ב

מעבר לדבריו של ברננקי בלטו בארה"ב מגוון נתוני מאקרו וסקרי אמון בתחומים המעידים על המשך צמיחה איטית וברורה, כגון, צריכה פרטית, תביעות לדמי אבטלה ומגוון מדדים בתחום הדיור, מחירי הבתים, מכירות בתים והתחלות בנייה.

         המכירות הקמעונאיות עלו בחודש אוגוסט ב- 0.2% לעומת תחזיות לעליה של 0.4%.

         מדד סנטימנט הצרכנים של מישיגן ירד בספטמבר ל- 76.8 נק' לעומת צפי ל-82 נק' ו- 82.1 בחודש אוגוסט.

         מדד ה- ISM לחודש אוגוסט עלה ל- 55.7 נק' לעומת צפי של 53

         מדד השירותים עלה באוגוסט ל- 58.6 נק' לעומת צפי ל- 54 נק'

         מספר התביעות החדשות לדמי אבטלה ירד ל - 323 אלף לעומת צפי ל- 333 אלף

         שיעור האבטלה בחודש אוגוסט ירד ל- 7.3% לעומת צפי של 7.4%.

         המשק האמריקאי הוסיף באוגוסט 169 אלף משרות חדשות לעומת צפי ל- 177 אלף משרות.

אירופה

השבוע יערכו הבחירות בגרמניה, כאשר מרבית הסקרים מנבאים את המשך שלטונה של הקנצלרית המכהנת, מרקל בראש קואליציה נוצרית – דמוקרטית.

המגמה באירופה ממשיכה להראות המשך שיפור איטי אך בכיוון חיובי והתנהלות מגובשת ואחידה של המשטרים האירופאים בעקבות הדרך שמטווה גרמניה ליציאה מהמשבר. הדבר מתבטא בעליות בבורסות האירופאיות ובירידת תשואות אגרות החוב של מרבית מדינות היבשת, דבר המקל על גיוסי החוב. סביר להניח, שמדי פעם נתונים שליליים אודות היקף החוב והצמיחה השלילית בחלק מהמדינות יעיבו על שווקי ההון ביבשת הישנה ולכך יתרמו ממשלות שיתקשו לשרוד לנוכח גל הצנע שהנהיגו במדינותיהם.

להלן מס' נתוני מאקרו מרכזיים מאירופה:

         הייצור התעשייתי בצרפת ירד ב- 0.6% באוגוסט לעומת צפי לעליה של 0.6% וירידה של 1.4% בחודש יולי.

         מדד סינטימנט הצרכנים באירופה עלה באוגוסט ב-6.5 נק' לעומת צפי לירידה של 2.8 נק' וירידה של 4.9 נקודות בחודש יולי.

         התמ"ג באיטליה ירד ברבעון השני ב- 0.3% לעומת צפי לירידה של 0.2% וירידה של 0.3% ברבעון הראשון.

         הייצור התעשייתי בגוש האירו ירד באוגוסט ב- 1.5% לעומת צפי לעליה של 0.1% ועליה של 0.6% ביולי.

         שיעור האבטלה בבריטניה ירד באוגוסט ל- 7.7% לעומת תחזית של 7.8% ו- 7.8% בחודש יולי.

 

אג"ח קונצרני

לאור השיפור בשוק האג"ח הממשלתי, עלו השבוע האג"ח הקונצרני הן באפיק הצמוד והן באפיק השקלי. מדד תל בונד 60 עלה בשיעור של 0.2%  ומדד התל בונד השקלי עלה ב-0.32%. המרווח במדדי תל בונד הצמודים עומד על 1.43%.

בשבוע האחרון הושלמו 2 הנפקות מוצלחות של איגרות חוב עם דירוג A+ . דקסיה ישראל, אשר עוסקת בתחום הפיננסים והבנקאות, גייסה בסדרת אג"ח י"ד 107 מיליון שקלים, מעט פחות מהצפי שעמד על 120 מיליון שקלים. ריט 1, קרן השקעות בנדל"ן מניב, גייסה כ-150 מיליון שקלים.

סביבת הריבית הנמוכה במשק מאפשרת לחברות למחזר את החוב שלהן דבר אשר מיטיב עמן מאוד אך עם זאת יש לראות את פרמיות הסיכון הנמוכות מאוד שיש על ההשקעה באג"חים הללו כירידה באטרקטיביות של הענף הקונצרני וחלק מההסבר למעבר לדירוגים נמוכים אף יותר או לשוק המניות.

בעקבות שינוי שיטת החישוב של מדדי התל בונד ועליית מגוון החברות הנסחרות במדדים המרכזיים, אנו מאמינים שמדדים אלו ישיגו תשואות נאות. נראה שמהגורמים המרכזיים לכך הוא שינוי הרכב המדדים באמצע אוקטובר שלמעשה יקטין את משקל הבנקים במדד וסביר להניח שיעלה את התשואה הפנימית ועל כן יהפוך את מדד תל בונד 20 לאטרקטיבי יותר לטווח הקצר - בינוני. בדרך כלל מרווחים כאלה נסגרים די במהירות ע"י הביקושים בשוק.

מניות

שבוע המסחר האחרון התאפיין בעליות שערים. מדד המעו"ף עלה ב-0.79% ומדד ת"א 100 עלה ב-0.66%. הסנטימנט החיובי בשווקים מתבסס כפי שציינו הבראשית סקירתנו על המשך רכישות האג"ח בארה"ב  וירידת בחשש לפעולה צבאית בסוריה ואף באירן.

מניות במרכז: שמן השלימה גיוס הון למבחני ההפקה בקידוח " ים 3 ". החברה חתמה על הסכמים עם כמה גופים מוסדיים על הקצאת מניות. טבע הודיעה כי השיקה בארה"ב את תרופת  Niaspan בעלת היקף מכירה של 1.1 מיליארד דולר. חברת בבילון דיווחה כי בסוף השבוע האחרון ביקשה למשוך את טיוטת ההנפקה שלה בעקבות משא הוא מתן שמתנהל למיזוג החברה עם חברת איירון סורס.בתחום הביומד, בלטה חברת פלוריסטים שמנייתה מזנקת בעקבות קבלת אישור מ FDA להמשך ניסוי שלב 2.

השבוע הקרוב יהיה קצר בעקבות חג סוכות השני הקרב וחו"ל המועד בו מחזורי המסחר נמוכים בדרך כלל. השבוע יושפע מהרגיעה בזירה הסורית והמו"מ המתחיל בין אירן למערב. על כן, אנו ממליצים השבוע לשמור על חשיפה בינונית – גבוהה באפיק המנייתי מתוך תקווה לנתוני מאקרו חיוביים שישפיעו על השוק לטובה והשפעה חיובית לרגיעה בזירה המדינית. אנו ממשיכים להמליץ חשיפה גבוהה לשווקי חו"ל בדגש על ארה"ב ואירופה, תוך שימת לב לשיפר בשווקים המתעוררים והסחורות. סביר להניח שגם בישראל נהנה מהגל החיובי העובר על השווקים הגלובליים.

בברכה,

אורי גלאי, מנכ"ל

סיגמא בית השקעות

 

 

 

מסמך זה, לרבות הנתונים, המידע, ההערכות, הדעות והתחזיות המתפרסמים בו (להלן: "המידע") מסופקים כשירות לקוראים. במידע עשויות להיכלל טעויות ו/או שגיאות והוא נסמך על מקורות מידע חיצוניים אשר אמונים על סיגמא פי.סי.אם בית השקעות בע"מ ו/או חברות קשורות אליה (להלן: "קבוצת סיגמא") ואולם המידע עשוי ו/או מצב השוק ו/או האנליזות עשויים להשתנות ואין לראות במידע כשלם וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לני"ע ו/או לנכסים פיננסים כלליים ו/או ספציפיים המוזכרים בו, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה ואין לראות במידע המלצה או תחליף לשיקול דעתו של הקורא, או הצעה, או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות ו/או או עסקאות כלשהן ו/או רכישת יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן לרבות באמצעות התייעצות עם יועץ השקעות מוסמך. קבוצת סיגמא אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. קבוצת סיגמא לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישיר או נסיבתי, הנובע מהסתמכות על המידע, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי הקורא או המשתמש. קבוצת סיגמא ו/או בעלי שליטה ו/או בעלי עניין במי מהם ו/או מי מטעם כל אלה, עשויים בהתאם למגבלות החוק, להחזיק, למכור, לרכוש ו/או להתעניין מעת לעת במידע ו/או במסחר הקשור לניירות ערך ו/או לנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך זה בצורה ישירה ועקיפה. כן עשויה סיגמא להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.