• 03-6138218
  •     הצטרפו אלינו ב
סיגמא בית השקעות

לפגישה אישית חינם
וללא כל התחייבות
שם        
טלפון        
דוא"ל        

 

סיבות לאופטימיות לשנה החדשה

מאת: מנכ"ל סיגמא - אורי גלאי
02/10/2011 חזרה >>
סיבות לאופטימיות לשנה החדשה

אורי גלאי – מנכ"ל סיגמא בית השקעות

שנת תשע"א המסתיימת השבוע הייתה אחת השנים הסוערות והמשמעותיות שידעה הכלכלה הישראלית והעולמית בשנים האחרונות ובכלל. אירועים כלכליים ומדיניים ייחודיים חברו להם והובילו את השווקים לירידות שערים ניכרות ולשינויים מרחיקי לכת בחברה, בכלכלה ובמשטר במדינות רבות. בין יתר האירועים ניתן למנות את ה'אביב הערבי' שהביא לשינויי משטר ובעתיד אולי אף לדמוקרטיזציה של מדינות ערביות שונות, משבר החוב ופשיטת רגל צפויה של יוון, משבר חובות והורדת דירוג של ארה"ב, מחאה חברתית בהיקף חסר תקדים בישראל ואסון טבע חמור ביפן ובעקבותיו גם משבר גרעיני.

ערב ראש השנה אנו נמצאים במהלכו של משבר עולמי חמור ובמרכזו משבר חובות של מדינות, בעיקר בקרב מדינות אירופה. למרות המצב הקשה אין מתאים מראש השנה בכדי להסתכל דווקא על ההזדמנויות הקרויות בפנינו בשנת תשע"ב ולצאת לחופשת החג בתחושת אופטימיות קלה וזהירה.

המחאה החברתית, אותה מובילים דפני ליף ואיציק שמולי, שהחלה בחודשים האחרונים הובילה להקמת וועדות ממשלתיות ולשינוי סדרי עדיפויות בחברה הישראלית. המלצות וועדת הריכוזיות שפורסמו שבוע שעבר וועדת טרכטנברג שתפורסם היום יחלו לרקום עור וגידים במהלך שנת תשע"ב. מדובר בתחילת תהליך שינוי מבורך בחברה הישראלית ואת ההשפעות של המחאה נראה כבר בשנה הבאה ובעיקר בעוד מספר שנים. בכל מקרה יהיה קשה לעצור את השפעות המחאה על כל רבדי החברה הישראלית. גם המחאה החברתית והמעורבות החברתית לכשעצמן מהוות מקור לאופטימיות אחרי שנים של אדישות ציבורית מדאיגה.

משבר החובות האירופאי צפוי לקבל בשנת תשע"ב כיוון ברור ומעטה הערפל סביב עתידן של מדינות האיחוד והאיחוד עצמו יתפזר כבר בחודשיה הראשונים של השנה. טיפול נחוש במשבר ומנהיגות חזקה עשויים להפוך דווקא לנקודת מפנה חיובית במשבר. שיתוף פעולה בינלאומי לגיבוש תוכנית לפשיטת רגל מבוקרת של יוון תוך סיוע לבנקים האירופאים ומניעת התפשטות המשבר בסקטור העסקי ובקרב מדינות נוספות תוביל להשבת אמון המשקיעים בשווקים ולחזרה למסלול העליות ולתיקון תקציבים ותוכניות בקרב מדינות בעלות פרופיל גרעון תקציב והיקף אבטלה בעייתיים.

ארה"ב נכנסת לשנת בחירות. עד כה התקשה הנשיא אובמה להוביל שינויים ותוכניות רחבות היקף בשל התנגדות עיקשת של הרפובליקאים. לאובמה ברור שהנשיא הבא ייבחר על רקע נתוני הכלכלה האמריקאית ולכן צפוי לפעול במרץ להוביל לשינויים מורגשים כבר במהלך שנת תשע"ב. תוכניות להמרצת הכלכלה כבר הוכרזו בחודש האחרון והן תצאנה לפועל במהלך השנה הקרובה. את תוצאות התכניות סביר שנראה בעוד שנתיים שלוש אולם לא מן הנמנע שאת ניצני ההשפעות נוכל לראות כבר במהלך השנה הבאה עלינו לטובה. אובמה בהחלט מראה נחישות ביישום תוכניות לצמצום האבטלה ולהנעת הכלכלה לצמיחה. שיפור בנתוני מאקרו ובעיקר שיפור בענף הנדל"ן האמריקאי יובילו את השווקים לעליות שערים.

חלק מירידות השערים של החודשים האחרונים בישראל מיוחסים לחשש ממשבר ביטחוני מול הפלסטינים על רקע הכרזת העצמאות באו"ם. ניתן לומר היום בזהירות הנדרשת כי הכרזת העצמאות באו"ם עברה בשלום ולא נרשמה הידרדרות במצב הביטחוני. את האופטימיות ניתן לשאוב גם מהעובדה שהצדדים צפויים להסכים לשוב בקרוב לשולחן המו"מ. להתנהלות מו"מ השפעה להקטנת פרמיית הסיכון שניתנת לישראל ע"י המשקיעים הזרים ולכניסת כספים לבורסה המקומית.

הכלכלה הישראלית צומחת בקצב נאה ונתוני המאקרו המקומיים טובים למרות המשבר העולמי. סביר בהחלט להניח שהתמשכות המשבר בעולם תוביל להשפעה גם על השוק המקומי, אולם עדיין אנו צפויים לראות נתונים כלכליים טובים וחזקים. האבטלה הנמוכה, קצב הצמיחה הגבוה ועלייה בדירוג האשראי הישראלי מהווים חלק מרכזי בחוזקות השוק הישראלי כלפי פנים וכלפי חוץ בזירה הבינלאומית.

לסיכום, שנת תשע"ב נפתחת בנקודת משבר חריפה ובאווירה פסימית בשווקים. יחד עם זאת ישנן נקודות אור וסיבות רבות לאופטימיות לקראת השנה החדשה. שילוב של התרחישים החיוביים שלעיל צפויים להוביל לסיום המשבר הכלכלי, לשיפור בכלכלה העולמית והמקומית, לשינוי המגמה מירידות שערים ותנודתיות גבוהה לירידה הדרגתית בתנודות ולעליות שערים ובאופן כללי לשנה טובה ומתוקה.

בברכה,
אורי גלאי, מנכ"ל
 
מסמך זה, לרבות הנתונים, המידע, ההערכות, הדעות והתחזיות המתפרסמים בו (להלן: "המידע") מסופקים כשירות לקוראים. במידע עשויות להיכלל טעויות ו/או שגיאות והוא נסמך על מקורות מידע חיצוניים אשר אמונים על סיגמא פי.סי.אם בית השקעות בע"מ ו/או חברות קשורות אליה (להלן: "קבוצת סיגמא") ואולם המידע עשוי ו/או מצב השוק ו/או האנליזות עשויים להשתנות ואין לראות במידע כשלם וכממצה, ובין השאר, בקשר לכל ההיבטים הנוגעים לני"ע ו/או לנכסים פיננסים כלליים ו/או ספציפיים המוזכרים בו, במישרין ו/או בעקיפין ו/או על דרך ההפניה ואין לראות במידע המלצה או תחליף לשיקול דעתו של הקורא, או הצעה, או הזמנה לקבלת הצעות, או שיווק השקעות, בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל קורא, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות ו/או או עסקאות כלשהן ו/או רכישת יחידות השתתפות של קרנות נאמנות בניהולו של מנהל הקרן לרבות באמצעות התייעצות עם יועץ השקעות מוסמך. קבוצת סיגמא אינה מחויבת להודיע לקוראים בדרך כלשהי על שינויים ו/או עדכונים במידע מראש או בדיעבד. קבוצת סיגמא לא תהיה אחראית בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישיר או נסיבתי, הנובע מהסתמכות על המידע, אם יגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע זה עשוי ליצור רווחים בידי הקורא או המשתמש. קבוצת סיגמא ו/או בעלי שליטה ו/או בעלי עניין במי מהם ו/או מי מטעם כל אלה, עשויים בהתאם למגבלות החוק, להחזיק, למכור, לרכוש ו/או להתעניין מעת לעת במידע ו/או במסחר הקשור לניירות ערך ו/או לנכסים פיננסיים הנזכרים במסמך זה בצורה ישירה ועקיפה. כן עשויה סיגמא להתקשר בעסקאות ו/או להעניק שירותים לחברות הנזכרות במידע או חברות הקשורות אליהן, בין במישרין ובין בעקיפין.